Uwaga na rachunki za prąd

Pogotowieenegetyczne 24.pl razem z Money.pl przestrzega. Nasze rachunki za energię elektryczną mogą być wysoce zawyżone! Jak się okazuje cyfrowe liczniki elektryczne źle wskazują zużycie prądu. Czytamy, że pobór energii może być przekłamany nawet sześciokrotnie.

Panika wybuchła po tym jak  holenderscy naukowcy zbadali nowoczesne urządzenia pomiarowo-rozliczeniowe i wyszło na jaw, że nowoczesne liczniki nie są dostosowane do specyfiki urządzeń energooszczędnych. Co się za tym kryje wykazują znacznie wyższe niż realne zużycie prądu.

Odbiorcy masowo płacą zawyżone rachunki?

Chociaż bez prawnie określonych certyfikatów na naszych ścianach nie zawisną liczniki energii to, okazuje się, że naukowcy z Holandii wykonujący pomiary źle ocenili wszystkie liczniki.  Aż siedem z dziewięciu testowanych urządzeń wskazały wyższe niż rzeczywiste zużycie energii elektrycznej. Badanie pokazuje, że w  przypadku jednego z liczników odczyt był zawyżony aż o 582 proc! Naukowcy wysnuli wniosek, że cyfrowe liczniki energii elektrycznej nie są przystosowane do specyfiki działania urządzeń energooszczędnych, zwłaszcza urządzeń nowoczesnych, które mają pomagać nam oszczędzać energię tj. żarówek diodowych o niskim poziomie pobieranej z sieci energii.

Co na to dystrybutorzy? WP money  ma zamiar  wystosować pismo do  Ministerstwa Energii, Urzędu Regulacji Energetyki oraz największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Jednak już dziś, portal EnergiaDirect.pl publikuje jak reklamować rachunek za prąd i jak wnioskować o badanie licznika energii.

Dodaj komentarz